Index da la gramatica
L'index da la gramatica elenquescha tut ils temis ed ils fenomens grammatics dal curs da sânscrit e permetscha l'access rapid a lecziuns spezialas.
-
- -a m. (kṛt)
- -aka (kṛt), fem. oft -ikā
- -ana n. (kṛt)
- -ch- im Wortinnern
- -ka (taddhita)
- -ti f. (kṛt)
- -tra n. (kṛt)
- -tva n., -tā f. (taddhita)
⟪
- अनिट्
- तद्धित-finiala -eya
- तद्धित-Suffix -maya / -mayī
- बहुव्रीहि adverbialmain duvrads
- महान्त्
- महान्त् "gronds"
- संवादः = Discurs
- सुभाषितम्
- सुभाषितानि
- सुभाषिते (zwei Sprichwörter)
- सेट्
- स्म
A
- A la pronunzia da singuls sons
- A la terminologia sanscrita per cumponiments
- a-Aorist
- Ablativ (पञ्चमी)
- Abstensiun da stamms da sustantivs
- Accusatīv (द्वितीया)
- Accusativ dopbel
- Accusativ singular e plural dals pronomins interogatifs e demonstratiffs
- Adjectivs numeric
- Adjectivs pronominalas
- Adopziun dal locativ (सप्तमी f. = "sèttima desinenza casala")
- Al sandha da las paraulas
- Al sandha da las paraulas per dh-
- Al sandha da las paraulas per s-
- Al sandhi da consonantas finalas
- Aorist (लुङ्) 6: siṣ-Aorist (mo P)
- Aorist (लुङ्) 7: sa-Aorist (thematischer s-Aorist)
- Aorist 4: s-Aorist
- Aorist 5: iṣ-Aorist
- Aorist da radical
- Aorist reduplitgà
- Aufgaben während der Semesterferien
- Autras pussaivladads per exprimir motivaziuns
B
- Bahuvrīhi cun element avant appusiunal
- Bahuvrīhi cun in avantglim casuvel
- Bahuvrīhi cun in element avant adverbial
- Bahuvrīhi mit attributivem Vorderglied
- Bindevokal -i-
C
- Classas da preschent atematicas
- Classas da presens atematicas
- Classes da present tematic
- Classes da prezens atematicas
- Classes da prezens tematic
- Classificaziun dals कर्मधारय
- Classificaziun dals तत्पुरुष
- Componsads determinativs cun in element avant, che stat en in relaziun da casus non-attributeiv/appositional cun l’element suandant = Tatpuruṣa en il senn pli stretg
- Composita अव्ययीभाव
- Composita adverbialas
- Composita cun upapada
- Composita cun in avverbio u casus adverbialmain duvrà sco element posterior
- Composita dal tip सुकर / दुष्कर
- Compositums cun numerals cardinals en il element avant
- Concerne l'ablaut da ā
- Concerne la furmaziun nominala: sufix तद्धित -in
- Concerne la furmaziun nominala: sufixs तद्धित -a e -ya
- Coniugaziun dal Desiderativ (सन्)
- Costrucziun da la frasa cun il causativ (णि, णिच्, कारित)
- Cumparegliaziun irregulara
- Cumponiments copulativs (Dvandva n. = द्वन्द्व)
- Cumponiments nominalis (samāsa m. = समास)
- Cumposts verbal
- Cumposts verbalics che expriman ch'insatgi daventa u vegn fatg quai ch'el n'era betg avant (अभुततद्भावः)
- Cunsigli 5: Consonant-a-Consonant
D
- Das Absolutivum (क्त्वा । ल्यप्)
- Das Desiderativum (सन्)
- Das Kausativum (णि, णिच्, कारित)
- Das Perfekt (लिट्)
- Dativ (चतुर्थी)
- Declinaziun da feminins plurisilbics cun -ū
- Declinaziun dals comparativs cun -īyas
- Declinaziun dals nomina sin -ai, -o, -au
- Declinaziun dals nouns da radich cun la desinenza -ā, -ī, -ū
- Declinaziun dals stems sin -añc (-ac)
- Declinaziun dals stems sin -mant e -vant
- Declinaziun dals stems sin -n
- Declinaziun dals stems, che fineschan cun in consonant simpl (exceptà nasals, semivocalas, -s)
- Declinaziun dals stgas da numnas cun -as, -is, -us
- Decomposiziun da composita (cun excepziun dals Dvandvas)
- Denominativa (नामधातु)
- Der Dativ (चतुर्थी = "vierte Kasusendung")
- Der Reduplikationskonsonant
- Der Relativsatz
- Deschena classa da present (चुरादि) e causativs
- Desinentas primaras da la terza persuna plural cun stems atematics
- Desinenzas
- Desinenzas da cas da stems consonantics
- Desinenzas dal dual dals nomina
- Desinenzas dal imperativ a radis da present tematic
- Desinenzas dal imperativ sin da radichs da present athematic
- Desinenzas primarias da la terza persuna (prathama m. = प्रथम = "emprima (!) persuna")
- Determinativ:::: grammar-box
- Determinativkomposita (तत्पुरुष) mit adverbialem Vorderglied
- Determinativkomposita = Tatpuruṣa m. = तत्पुरुष
- Determinaziuns attributivas da nouns (posiziun da las paraulas)
- Die Desinenza da perfecten
- Die Reduplikation (अभ्यास m.)
- Die Vergangenheitstempora
- Dieschavla classa da prescha (चुरादिगणः) e causativs (णिजन्त)
- Differenzas en l'adopziun dals suffigis gerundiv
- Dual (dvivacanam) Aorist (luṅ)
- Dualdvandva
- Dumondas da parola (dumondas da cumpletament)
- Duschena classe da prezens (चुरादि) e causativs (णिजन्त)
- Duvrà adverbial da furmas da casus betg pli usitadas
E
- Eine andere Einteilung der Arten von Bahuvrīhis
- Einige Verwandtschaftsbezeichnungen
- Einige wichtige Nominalsuffixe
- Einteilung der Nominalsuffixe
- Elements avant da cumponiments
- Emprima classa da prescha (भ्वादिगणः)
- Emprima classa da present (भ्वादिगणः)
- Emprima classa da prezens (भ्वादि)
- Emprima classe dal present (भ्वादि)
- Esercitaziun
- Esercizi
- Esercizi da repetiziun
- Esercizio di ripetizione sulla morfologia
- Esergizi 41.4.
- Exempels per la furmaziun dal imperfect
- Exercizi
- Exercizi 1
- Exercizi 2
- Exercizi 3
- Exercizi da lectura e translaziun
- Exercizi da repetiziun
- Exercizi da repetiziun davart la morfologia
- Exercizi da repetiziun davart las vacanzas da Nadal
- Exercizi da repetiziun zur Formenlehre
- Exercizi da tradiziun per la repetiziun
- Exercizi da traductiun
- Exercizi da traducziun
- Exercizi da traduziun
- Exercizi da translaziun
- Exercizi davart la metrica
F
- Feminas plurisilbicas sin final -ī: देवी
- Feminas sin -ā: क्षत्रिया
- Feminas sin -u: धेनु
- Femininas sin -i: मति
- Flexiun dal segment final d'in Bahuvrīhi
- Formas politeicas da l'interpellaziun
- Formaziun cun il suffix -aya, -āpaya
- Formaziun da sustantivs: Suffix -तृ ⟨कृत्-⟫
- Formaziun dal futur simpel (ऌत्, भविष्यन्ती f.)
- Formaziuns nominalas a partir da cumponiments verbals
- Frimas d'interrogaziun
- Frondas da frasa
- Furma cun il suffix -kāmya, Parasmaipada
- Furma cun il suffix -sya u -asya, Parasmaipada
- Furma cun il suffix -ya, Ātmanepada
- Furma dal futur (ऌट्, भविष्यन्ती f.) al causativ
- Furma dal Imperativ (लोट्) stem da present tematics
- Furma dal imperativ (लोट्⟩) stims da prezens senza tema (continuaziun)
- Furma dal locati (सप्तमी)
- Furma dal participi dal passì (क्त) al causativ
- Furma dal stem da desiderativ
- Furma dal stem da present
- Furma dal stem dal present dal causativ (णि, णिच्, कारित)
- Furma il passìv (यक्) al causativ
- Furma l'infinitiv (तुमुन्) al causativ
- Furmaअनिट्
- Furmas spezialas dal perfectum
- Furmasas perficas spezialas
- Furmaziun सेट्
- Furmaziun d'adjektivs sin -mant e -vant (taddhita)
- Furmaziun d'adverb: suffiz adverbial -śas
- Furmaziun d’advérbs cun suffixes advrbials
- Furmaziun da l'aorist da las causativas e da las radischs da la 10. classa da prescha
- Furmaziun da las furmas verbalas da la segunda persuna (मध्यमः) stams atematics senza suffix vocalic
- Furmaziun da pleds: कृत्-Suffix -u an Desiderativstämme
- Furmaziun dal ablatus (पञ्चमी = "quintas casusfinala")
- Furmaziun dal absolutiv
- Furmaziun dal absolutiv (क्त्वा . ल्यप्) al causativ
- Furmaziun dal dativ (चतुर्थी)
- Furmaziun dal femininas a partir da masculina
- Furmaziun dal imperativ (लोट्) stams da preschent a-tematics
- Furmaziun dal infinitiv (tumun)
- Furmaziun dal Optativ Present (लिङ्)
- Furmaziun dal PPP
- Furmaziun dal preschents
- Furmaziun dals furmaverbs da la 2. persuna (मध्यमः) Perfekt (लिट्)
- Furmaziun dals furmis verbalas da la 2. persuna (मध्यमः)
- Furmaziun dals genitivs (ṣaṣṭhī f. = षष्ठी)
- Furmaziun dals verbs da la 2. persuna (मध्यमः) stams senza tema cun suffix vocalic (cuntinuaziun)
- Furmaziun dals verbs da la emprim persuna da stims da presens atemats
- Furmaziun dals verbs da la emprim persuna dal futur simpl - ऌत्
- Furmaziun dals verbs da la emprima persuna da stems tematics dal present
- Furmaziun dals verbs da la emprima persuna dal perfet perifrastich (अनुप्रयोगलिट्)
- Furmaziun dals verbs da la segunda persuna (मध्यमः) stamns atematics cun suffix vocalic
- Furmaziun nominala
- Furmaziun nominala: कृत्-suffiz -as neutrum
- Furmaziun nominala: augment regular
- Furmaziuns cvi
- Furmaziuns da perfect spezialas
- Furmiun cun suffix -ya, Parasmaipada
- Furmiun senza suffix spezial, Parasmaipada
- Futur e causativ als radis fin qua imparads
G
- Genetiv (षष्ठी)
- Gesetz der Cerebralisierung von Dentalen im Wortinneren
- Gesprochenes Sanskrit: Weitere Fragen (praśna m. = प्रश्न)
- Glieud da pleds
- Glista da pleds
- Glista da pleds 2
- Glista da pleds per l'exercizi da translaziun
- Glosa
- Glossari
- Gradasiun dal stom
I
- Il Benediktiv (आशीर्लिङ्)
- Il Conditionalis (ऌङ्)
- Il dual (द्विवचन n.) dals nomina
- Il dual da classas da prescha tematicas: indicativ prescha (लट्)
- Il dual da classas da prescha tematicas: Optativ (विधिलिङ्), Imperfet (लङ्), Imperativ (लोट्)
- Il dual da classas dal temp preschent atematicas: Optativ (vidhiliṅ), Imperfetg (laṅ), Imperativ (loṭ)
- Il dual da las classas da prescha senza a-: Indicativ prescha (लट्)
- Il dual da pronomens
- Il dual da stems consonantics
- Il dual da stems cun finala vocalica
- Il dual dal futur simpel (ḷt)
- Il dual dal perfet perifrastic (अनुप्रयोगलिट्)
- Il dual dal perfet reduplicà (द्वित्वलिट्)
- Il dual passiv (suffix -यक्)
- Il futur perifrastic (लुट्)
- Il neutrum (napuṃsaka n. = नपुंसक)
- Il nominativ singular
- Il numeral (सम्ख्या f.)
- Il particip परस्मैपद dal perfet reduplitgà (द्वित्वलिट्)
- Il participi present participi Parasmaipada dals radichs da la 3. classa da prezens
- Il passiv (suffix -यक्)
- Il passiv, indicativ preschent (yak = यक्)
- Il perfect perifrastic (अनुप्रयोगलिट्)
- Il perfect reduplicà (द्वित्वलिट्)
- Il perfectum (लिट्) als cumpè da las radis fin qua aprendidas
- Il pronom relativ = व्यपेक्षकसर्वनाम n.
- Il pronomi persunala da la segunda persuna
- Il Śloka epic (श्लोक m.)
- Il suffiss -तस्
- Il vocativ (आमन्त्रितम्)
- Il vocativ singular (आमन्त्रितमेकवचने)
- Ils sons dal Sanscrit
- In vers cun tut las furmas da declinaziun (singular) a rāma
- Indicativ preschent (laṭ = लट्)
- Instrumental (तृतीया)
- Intensivum da l’Ātmanepada
- Interrogativpronoms ed demonstrativpronoms
- Interrogaziuns da cumplet (interrogaziuns da paraula) e respostas
- iṣ-Aorist
L
- L'a-Aorist (Aorist cun vucal tematic)
- L'accusativ (cas 2, dvitīyā f. = द्वितीया = "secunda desinenza da cas")
- L'aorist da la 3.sg. passiv
- L'Aorist reduplitgà
- L'avverb (क्रियाविशेषणम्)
- L'exprimi dal rapport tranter designads per substantivs: il genitiv (ṣaṣṭhī f. = षष्टी = sesc casusfin)
- L'imperativ (लोट्)
- L'imperfetto (लङ्)
- L'infinitiv (tumun)
- L'infinitiv (तुमुन्) a las ragischs gudidas fin qua
- L'Injunctiv
- L'instrumental (tṛtīyā f. = तृतीया = "terza desinenza casala")
- L'intensivum (Frequentativum) (चर्करीतम्)
- L'otgavla classa da prescha (tanādi = तनादि = "tan e.u.v.")
- L'usi dal ablatis (पञ्चमी)
- La 10. classa dal temp preschent (curādi = cur e.u.v.)
- La 7. classa da prezens (रुधादि = "रुध् e.u.i.")
- La 9. classa dal temp preschent (kryādi = "krī e.u.v.")
- La declinaziun (flexiun da nomina)
- La dumonda da frasa
- La frasa nominala
- La frasa passiva
- La frasa verbala
- La frasa verbala cun object direct
- La furma dal prim element en cumposts (समास m.)
- La furmaziun da las formas verbalas da la emprima persuna dal Perfekt (लिट्)
- La furmaziun da nomina
- La furmaziun da stgalas da noms
- La lega da cerebralisaziun per -n- (sandhi da las paraulas)
- La lescha da cerebralisaziun per -s- en il intern da la parola
- La lescha da la dissimilaziun da Grassmann
- La quantitad metrica da silbas
- La quinta classe da präsens (svādi = स्वादि = "su etc.")
- La sentenzia da proibiziun
- La significaziun dal PPP
- La terza classa da prezens (जुहोत्यादि = "जुहोति e c.")
- La vocale di reduplicazione da la terza classe di presente
- Las desinenzas dal dual dal perfect (dvivacanam)
- Las desinenzas persunalas da la emprima persuna (:उत्तमः पुरुषः = "**emprima** persuna")
- Las desinenzas primarias dal dual (dvivacanam)
- Las desinenzas secundaras ed imperativas dal dual (द्विवचनम्)
- Las radis **दा** e **:धा**
- Les da las cumpuniziuns da sons en la paraula
- Lida da vartas
- Lista da las paraulas
- Lista da paraulas
- Lista da parolas
- Lista da pleds
- Lista da vartas
- Lista da vocabulari
- Lista da vuschs
- Litteratura per principiants en indologia
- Lokativ (सप्तमी)
- Losung der Woche
M
- Masculina e neutra cun la desinenza -in, -min, -vin
- Masculins sin -i: अरि
- Maskulina auf -a: नर
- Maskulina auf -u: गुरु
- Maskulina und Neutra auf -vant / -mant: गुणवन्त्
- Metrica (la scienza dals metres)
- Metrica II: l'epica त्रिष्टुभ् e la जगती
- Midada da la finischa -dhve
- Midada da sons da nasals en la paraula
- Monosyllabic, feminin radix nouns ending in -ū
N
- Nagina colliaziun cun सु- e दुस्-**
- Neutras sin -a: फल
- Neutrum da las radichas cun -a
- Neutrum dals stems sin -i e -u
- Nomens sin -man resp. -van suenter consonantas
- Nomi radicali con -ī alla fine di तत्पुरुष
- Nominativ plural masculinum e feminin
- Nominativ singular cun -s
- Nominativ singular dal feminin
- Nominativ singular senza desinentza
- Noms cun finala -an u noms cun finala -man resp. -van suenter vocala
- Nona classa da present (⟪क्र्यादि⟫)
- Nona classa da present (क्र्यादि)
- Nouns da radich cun la desinenza -ā a la fin da तत्पुरुष
- Nouns da radich feminins cun la desinenza -ī
- Novavla classa da prescha (क्र्यादिगणः)
- Novavla classa dal temp preschent (kryādi)
O
- Octava classa da present (तनादि)
- Octava classa da prezens (⟪तनादि⟫)
- Octava classa da prezens (तनादिगणः)
- Ordinalzahlen
- Otgavla classa dal temp preschent (tanādi)
- Otgavla classa dal temp preschent (tanādigaṇaḥ)
P
- "Participi" da la necessitad passiva (Gerundivum) (कृत्य)
- Paradigmas da declinaziun per imparar a memoria
- Parasmaipada-Intensivum
- Particip preschent (laḍādeśaḥ) Ā, particip preschent (laḍādeśaḥ) passiv, particip futur (lṛḍādeśaḥ) Ā
- Particip present (लडादेशः) Parasmaipada
- Participi dal passà passiv (PPP)
- Participi present Parasmaipada sin -ant: ⟪सन्त्⟫
- Passiv
- Passiv (Suffix यक्)
- Passiv e il PPP dals radis gudìds fin qua
- Per la furmaziun dals furmadiuns verbals
- Perfect passiv
- Perfect tip II: Stom ferm, nivel aut, stom debel, nivel bass
- Perfekt Tip I: nagina declinaziun dal stem
- Perfekt Tip I: nagina la declinaziun dal stem
- Perfekt Tip I: Perfett senza ablaut da radis
- Perfekt tip IIIa: stèssel nivel aut/nivel deplen, stèssel nivel bass
- Perfekt Tip IIIb: Stom ferm cots/lung, stom debel cots
- Perfekt Tip IV: Radichas cun -ā / -ai
- Perfekt Tip Va: stom debel stgalim fonc
- Perfekt Tip Vb: stèssel debole, contrazione (tipu e)
- Perfekt Tip Vc: Radichs Consonant-a-Consonant. Stèssel deble nivel aut
- Perfekt Typ II: starker Stamm Hochstufe, schwacher Stamm Tiefstufe
- Perfekt Typ III: Starker Stamm Hochstufe/Dehnstufe
- Perfekt Typ IV: Radisn auf -ā / -ai
- Perfekt Typ V: Konsonant-a-Konsonant
- Perfekt Typ V: Radisn Konsonant-a-Konsonant
- Perfekti Tip II: stem fort, stem bass
- Perfekti Tip III: Forts stgir/forts lungir
- Perfekti tip IV: Radis cun -ā / -āi
- Periphrastisches Perfekt (अनुप्रयोगलिट्)
- Personalendungen der 2. Person (मध्यमः = "mittlere \
") - Plural-Itaretaradvandva
- Possesivkomposita = बहुव्रीहि m.
- PPP + -vant: Partizpi dal temp passà Parasmaipada
- PPP auf -ta (kta)
- PPP sin -na-
- Pronom interrogativ
- Pronom interrogativ: किम्
- Pronomens demonstrativs
- Pronoms demonstrativs अदस् "quell (lontan)"
- Pronoms demonstrativs: तद् । एतद् । इदम्
- Pronoms indefinids
- Pronoms interrogativs, demonstrativs e relativs
- Pronoms personals (पुरुषार्थकसर्वनाम) da la emprima persuna singulara e plurala
- Pronoms persuns dal dual
- Pronoms restants
Q
- Quarta classa da prescha (दिवादि)
- Quarta classa da prescha (दिवादिगणः)
- Quarta classa da prezens (दिवादि)
- Quinta classa da present (स्वादि)
- Quinta classa da prezens (स्वादि)
R
- Radichs cun -ā da la terza classa da prezens
- Radis bilsilbics cun -i/-ī cun fluctuaziun dal stem
- Radis da la segunda classe da prezens cun declinaziun dal stem: nivel aut – nivel bas
- Radisaorist
- Radisch da la segunda classa da prezens cun declinaziun dal stemma: nivel da lungida – nivel bass
- Radix nouns ending in -ū at the end of तत्पुरुष
- Radixs da la segunda classa da presentis senza declinaziun dal stem
- Reduplicaziun da radis cun consonanta iniciala
- Reduplikaziun da radichs cun cumenzament vocalic
- Reglas per l’augment
- Reglas spezialas per la furmaziun dal passiv
- Relativpronomen: यद्
- Relaziun tranter Bahuvrīhi e proposiziun relativa
- Remissiun en l’ocèan da la litteratura sanscrita: ಶ್ರೀಗಣನಾಥ / श्रीगणनाथ
- Resum da las desinenzas regularas dals casus (विभक्ति)
S
- s-Aorist
- Samāhāradvandva (समाहारद्वन्द्व = "Zusammenfassungsdvandva")
- Sandha vocalic
- Sandhi -- सन्धि
- Sandhi da -ai e -au final
- Sandhi da -n final
- Sandhi da -s finala
- Sandhi da final -d
- Sandhi da final -e
- Sandhi da final -m
- Sandhi da frasa cun -ās
- Sandhi da h- cumenzant
- Sandhi da las paraulas per -m, -n avant sibilants
- Sandhi da las paraulas per palatals, gutturals, ṣ, h + -s
- Sandhi per nasals finalas
- Sandhi von anlautendem ch-
- Sandhi von auslautendem -r
- Schema I per verbs intransitivs e verbs dal moviment
- Schema II per verbs intransitivs e verbs dal moviment
- Schema per verbs transitivs
- Secunda classe da prezens (अदादि)
- Secundas declinaziuns da las terzas persunas singular e plural
- Segunda classa da presentia (अदादि)
- Segunda classa da prezens (अदादि)
- Segunda classa dal temp preschent (adādi = ad e.u.v.)
- Segunda classa dal temp preschent (adādigaṇaḥ)
- Senns da nañ-Tatpuruṣa (a- / an-)
- Sessena classa da prezens (तुदादिगणः)
- Setavla classa da prescha (रुधादि)
- Setavla classa da prescha (रुधादिगणः)
- Setima classe da prezens (⟪रुधादि)
- Settschima classa da presens (⟪रुधादि⟫)
- Significaziun da la determinaziun dal metr
- Sintactic
- Sintactic davon la emprima persuna (तृतीयः)
- Sintactica a आत्मन्
- Sintacticas davos il "participi" da la necessitad passiva (gerundivum) (कृत्य)
- Sisavla classa dal temp preschent (tudādi)
- Sisavla classa dal temp preschent (tudādigaṇaḥ)
- Stamms consonantics
- Stâms cun la finam -ṛ en cumponiments
- Stemmas cun declinaziun dal stemma
- Stems consonantics final sco avantglicl da cumposiziuns
- Stems cun consonantas palatales (c, ch, j), ś, ṣ
- Stems on -h
- Stems senza fluctuaziun dal stem
- Stems vocalics
- Stirps cun consonant da chiusura non-palatal
- Subhāṣitāni = सुभाषितानि = Proverbis
- Suffix -sāt
- Syntaktisches zu नामन्
T
- Tar l'utilisaziun dal instrumental (tṛtīyā = तृतीया)
- Temats
- Terza classa da prescha (जुहोत्यादिगणः)
- Terza classa da presenz (जुहोत्यादि)
- Terza classa da prezens (जुहोत्यादि)
- Terza classa da prezens (जुहोत्यादिगणः)
- Tip da perfet: Consonant-a-Consonant
- Tip III da perfetg: sterm ferm cotscha/lungida
- Tips da furmaziun da l'aorist (लुङ्)
- Tipus da mesiras
- Tipus dal perfet cun reduplicaziun
- Tribus bistamigidas sin sufix -añc
- Tribus cun -an sco part finala d'in बहुव्रीहि
- Tribus cun allungaziun en il stem fort
- Tribus cun final -ṛ
- Tribus cun stadi elevà en il stem fort
- Tribus trisilbicas en -añc
- Tschintgavla classa dal temp preschent (svādi)
- Tschintgavla classa dal temp preschent (svādigaṇaḥ)
- Typ 1: keine Stammabstufung
- Typ 2: starker Stamm Hochstufe, schwacher Stamm Tiefstufe
- Typ 3: Starker Stamm Hochstufe/Dehnstufe
- Typ 4: Radisn auf -ā / -ai
U
- Ulteriors exercizis davart l'usi dal dativ
- Ulteriur davart l’adopraziun dal PPP
- Ulteriur davart l'usi dal genetiiv (षष्ठी)
- Ulteriuras furmaziuns कृत् sin -a
- Ulteriurs stèims da presens sin -nt
- Usgadi adverbial da formas da casus
- Usgo dal Optativ (लिङ्)
- Utilisaziun dal accusativ (Wenfall, dvitīyā f. = द्वितीया = "secunda finis da casus")
- Utilisaziun dal futur simpl (ऌत्, भविष्यन्ती f.)
- Utilisaziun dal Parasmaipada (परस्मैपद) ed Ātmanepada (आत्मनेपद) en il causativ
V
- Verb da l'emprima classa da prescha (bhvādi / bhūvādi = भ्वादि / भूवादि = "bhū e.u.v.")
- Verb da la 4. classa dal temp preschent (divādi = divādi = "div e.u.v.")
- Verb da la 6avla classa da prescha (tudādi = तुदादि = "tud e.u.v.")
- Verbs cun preverb
- Verbs senza preverb: Absolutiv sin -त्वा
- Vocabular
- Vocabulari
- Vocal da tema, classes da prezens tematic
- Vokalsilben
- Vorbemerkung
Z
- Zahladverbien
