Lecziun 44
44.1. Furmaziun dals verbs da la segunda persuna (मध्यमः) stamns atematics cun suffix vocalic

La 3.sg.Ā.Imperfect è formalmain identica cun la 2.pl.P.Imperfett!!!
44.1.1. Quinta classa da present (स्वादि)
सु 5U
| परस्मैपदम् | आत्मनेपदम् | |||
|---|---|---|---|---|
| एकवचनम् | बहुवचनम् | एकवचनम् | बहुवचनम् | |
| Indicativ Present लट् | सुनोषि:brCerebralisation! | सुनुथ | सुनुषे:brCerebralisation! | सुनुध्वे |
| Imperfett लङ् | असुनोस् | असुनुत | असुनुथास् | सुनुध्वम् |
| Optativ विधिलिङ् | सुनुयास् | सुनुयात | सुन्वीथास् | सुन्वीध्वम् |
44.1.2. Octava classa da present (तनादि)
तन् 8U
| परस्मैपदम् | आत्मनेपदम् | |||
|---|---|---|---|---|
| एकवचनम् | बहुवचनम् | एकवचनम् | बहुवचनम् | |
| Indicativ Present लट् | तनोषि | तनुथ | तनुषे | तनुध्वे |
| Imperfett लङ् | अतनोस् | अतनुत | अतनुथास् | अतनुध्वम् |
| Optativ विधिलिङ् | तनुयास् | तनुयात | तन्वीथास् | तन्वीध्वम् |
कृ 8U
| परस्मैपदम् | आत्मनेपदम् | |||
|---|---|---|---|---|
| एकवचनम् | बहुवचनम् | एकवचनम् | बहुवचनम् | |
| Indicativ Present लट् | करोषि | कुरुथ | कुरुषे | कुरुध्वे |
| Imperfett लङ् | अकरोस् | अकुरुत | अकुरुथास् | अकुरुध्वम् |
| Optativ विधिलिङ् | कुर्यास् | कुर्यात | कुर्वीथास् | कुर्वीध्वम् |
44.1.3. Nona classa da present (क्र्यादि)
| परस्मैपदम् | आत्मनेपदम् | |||
|---|---|---|---|---|
| एकवचनम् | बहुवचनम् | एकवचनम् | बहुवचनम् | |
| Indicativ present लट् | क्रीणासि | क्रीणीथ | क्रीणीषे:brCerebralisation! | क्रीणीध्वे |
| Imperfect लङ् | अक्रीणास् | अक्रीणीत | अक्रीणीथास् | अक्रीणीध्वम् |
| Optativ विधिलिङ् | क्रीणीयास् | क्रीणीयात | क्रीणीथास्:brkrī + n + ī-thās | क्रीणीध्वम्:brkrī + n + ī-dhvam |
44.2. Al sandha da las paraulas
A stems da present consonantic final èn ils legams dal sandha da las paraulas gia tractads da vegnan observads.
Ultra da quai vegnan applicats ils suandants legams dal sandha da las paraulas.
(Collectaziun detagliada da tut ils mutaments fonetichs che appartegnan qua tar Kielhorn, Grammatica p. 76f.)
44.2.1. Al sandha da las paraulas per dh-
- Aspirata vegn sustituida avant aspirata dal correspundent non-aspirat:
p.ex. रुध् 7U: रुन्ध् + ध्वे » रुन्द्ध्वे (runddhve) - -h + dh- » -gdh-
p.ex. दुह् 2U: दुह् + ध्वे » धुग्ध्वे (dhugdhve) - -ṣ + dh- » -ḍḍh- (Questa regla vala mo per la conjugaziun!)
p.ex. द्विष् 2U: द्विष् + ध्वे » द्विड्ढ्वे (dviḍḍhve) - -s + dh- » -dh- (Dispariziun dal -s)
p.ex. आस् 2Ā: आस् + ध्वे » आध्वे (ādhve)
44.2.2. Al sandha da las paraulas per s-
- -s + s- » -ts- u (betg opziunal!) -ss- (uschia en la 2. classa da present)
Exemples:
- वस् 1P: Futur: वस् + स्य + ति » वत्स्यति (vatsyati)
- वस् 2Ā: वस् + से » वस्से (vasse)
- -ṣ + s- » -kṣ-
p.ex. द्विष् 2U: द्वेष् + सि » द्वेक्षि (dvekṣi)
44.3. Furmaziun da las furmas verbalas da la segunda persuna (मध्यमः) stams atematics senza suffix vocalic
44.3.1. Segunda classa da prezens (अदादि)
| परस्मैपदम् | आत्मनेपदम् | |||
|---|---|---|---|---|
| एकवचनम् | बहुवचनम् | एकवचनम् | बहुवचनम् | |
| Indicativ prezens लट् | द्वेक्षि | द्विष्ठ | द्विक्षे | द्विड्ढ्वे |
| Imperfect लङ् | अद्वेट्:bra-dveṣ + s | अद्विष्ट | अद्विष्ठास् | द्विड्ढ्वम् |
| Optativ विधिलिङ् | द्विष्यास् | द्विष्यात | द्विषीथास् | द्विषीध्वम् |
आस् 2Ā
| आत्मनेपदम् | ||
|---|---|---|
| एकवचनम् | बहुवचनम् | |
| Indicativ prezens लट् | आस्से | आध्वे |
| Imperfect लङ् | आस्थास् | आध्वम् |
| Optativ विधिलिङ् | आसीथास् | आसीध्वम् |
दुह् 2U
| परस्मैपदम् | आत्मनेपदम् | |||
|---|---|---|---|---|
| एकवचनम् | बहुवचनम् | एकवचनम् | बहुवचनम् | |
| Indicativ prezens लट् | धोक्षि | दुग्ध | धुक्षे | धुग्ध्वे |
| Imperfect लङ् | अधोक्:braus: adhokṣ | अदुग्ध | अदुग्धास् | अधुग्ध्वम् |
| Optativ विधिलिङ् | दुह्यास् | दुह्यात | दुहीथास् | दुहीध्वम् |
इ 2P
| परस्मैपदम् | आत्मनेपदम् | |||
|---|---|---|---|---|
| एकवचनम् | बहुवचनम् | एकवचनम् | बहुवचनम् | |
| Indicativ prezens लट् | एषि | इथ | इषे | इध्वे |
| Imperfect लङ् | ऐस्:bra + e + s | ऐत:bra + i + ta | ||
| Optativ विधिलिङ् | इयास् | इयात | इयीथास्:briy-ī-thās | इयीध्वम् |
| परस्मैपदम् | ||
|---|---|---|
| एकवचनम् | बहुवचनम् | |
| Indicativ Present लट् | हंसि:brhan + si | हथ:braus: *hn + ta |
| Imperfect लङ् | अहन्:braus: a-han + s | अहत:braus: a-*hn + ta |
| Optativ विधिलिङ् | हन्यास् | हन्यात |
स्तु 2U
| परस्मैपदम् | आत्मनेपदम् | |||
|---|---|---|---|---|
| एकवचनम् | बहुवचनम् | एकवचनम् | बहुवचनम् | |
| Indicativ Present लट् | स्तौषि स्तवीषि | स्तुथ स्तुवीथ | स्तुषे स्तुवीषे | स्तुध्वे स्तुवीध्वे |
| Imperfect लङ् | अस्तौस् अस्तवीस् | स्तुत अस्तुवीत | अस्तुथास् अस्तुवीथास् | स्तुध्वम् अस्तुवीध्वम् |
| Optativ विधिलिङ् | स्तुयास् स्तुवीयास् | स्तुयात स्तुवीयात | स्तुवीथास्:brstu + ī-thās | स्तुवीध्वम् |
अस् 2P (specialmem!)
| परस्मैपदम् | ||
|---|---|---|
| एकवचनम् | बहुवचनम् | |
| Indicativ Present लट् | असि | स्थ |
| Imperfect लङ् | आसीस् | आस्त |
| Optativ विधिलिङ् | स्यास् | स्यात |
तत्त्वमसि शास् 2P
| परस्मैपदम् | ||
|---|---|---|
| एकवचनम् | बहुवचनम् | |
| Indicativ Present लट् | शास्सि | शिष्ठ |
| Imperfect लङ् | अशास् | अशिष्ट |
| Optativ विधिलिङ् | शिष्यास् | शिष्यात |
| परस्मैपदम् | ||
|---|---|---|
| एकवचनम् | बहुवचनम् | |
| Indicativ Present लट् | अत्सि | अत्थ |
| Imperfect लङ् | 2.sg. आदस्:br3.sg. आदत् | अत्त |
| Optativ विधिलिङ् | अद्यास् | द्यात |
44.4. Il vocativ (आमन्त्रितम्)
Ils grammatics nativs cunsidereschan il vocativ (आमन्त्रितम्) betg sco casus independent, mabain mo sco modificaziun dal nominativ (प्रथमा).
Il vocativ serva per il clam, l'interpellaziun ed è independent dal rest da la frasa; el differescha uschia dals auters casus, che expriman ina relaziun al verb u ad in'autra paraula nominala.
Il vocativ vegn per ordinari posiziunà al cumenzament da la frasa:
बाल किं वदसि = "Bambin, tge disch ti?"
Evitai la tradiziun dal vocativ cun "O ...". En tudestg duvrais nus constantamain vocativs, per exempel sche nus disch: "Amur, co cuochin nus oz?". Nagin dirà en quest sens: "O amur, co cuochin nus oz?"

Fig.: Per l'utilisaziun correcta da "O" en tudestg: "O um!"
(Sursa da l'imaginescha: Detagls)
Las furmas dal vocativ plural e dual èn identicas cun quellas dal nominativ (प्रथमा) plural u dual.
Las furmas dal vocativ singular vegnan tractadas en Lecziun 45.
44.5. Vocabulari
प्रति Prefix: enavos, cunter, cunter - giu
p.ex.
हन् + प्रति 2P प्रतिहन्ति : repullar
वद् + प्रति 1P प्रतिवदति : repullar = respundair
ख्या + प्रति + आ 2P प्रत्याख्याति : refusar, disprezzar
या 2P याति : ir, viadiar
Perf. IV ययौ
Fut. यास्यति
Pass. यायते
Caus. यापयति
PPP यात
Inf. यातुम्
dadal:
यान n.: ir, via, mez

Fig.: रेल्यानम्
(surselva: Detagls)
शी 2Ā शेते : giacer. Questa radiz ha en tut las furmas dal stem da presens stadi aut: 1.sg.Ind.Pres.Ā शेये (śe + e). Las suandantas furmas èn spezialmain da considerar: 3.pl.Ind.Pres.Ā शेरते, 3.pl.Impf.Ā अशेरत
Perf. IIIa शिश्ये (śi-śī + e)
Fut. शयिष्यते
Kaus. शापयति
PPP शयित
Inf. शयितुम्
dadal:
शयन n.: letg, lett

Fig.: योगी शयने शेते
(surselva: Detagls)
नन्द् 1P नन्दति : alegrar-si da (तृतीयया)
Perf. I ननन्द
Fut. नन्दिष्यति
Pass.: नन्द्यते
Kaus. नन्दयति
PPP नन्दित
Inf. नन्दितुम्
Absol. -नन्द्य
Gerundiv नन्द्य
dadal:
नन्दिन् 3: segnà da (speciela) alegranza, allegra ; m. num dal animal da sella (वहन) dal शिव (in taŭr)

Fig.: नन्दी
(surselva: Detagls)
नन्द् + अभि 1P (1Ā) अभिनन्दति : avair sia alegranza da (द्वितीयया), accumpagnar cun allegranza, benvegnir
यम् 1P यच्छति : tegnair, purtar ; dar, conceder ; tegnir ensemen, domar, frenar, suttametter
Perf. Vb ययाम, येमुर्
Fut. यंस्यति
Pass. यम्यते
Kaus. यामयति ma: नियमयति
PPP यत
Inf. यन्तुम्
Absol. -यम्य
यम् + आ 1U आयच्छति : stender, extender
PPP आयत 3: lung stendì

Abb.: आयतो मरुः
(Sursa da l'imagines: Detagls)
यम् + प्र 1P प्रयच्छति: dar, offrir, transmetter
यम् + सम् 1P संयच्छति: colgar ensemen, alligar, domar
यत् 1Ā यतते: aspirar a (सप्तमी, चतुर्थी, द्वितीया)
Perf. Vb येते
Fut. यतिष्यते
Pass. यत्यते
Kaus. यातयति
PPP यत्त
Inf. यतितुम्
da quai:
यत्न m.: sforsa, stenta

Abb.: यत्नेन
(Sursa da l'imagines: Detagls)
रभ् 1Ā रभते (furmaziun laterala a लभ्): serrar
Perf. Vb रेभे
Fut. रप्स्यते
Pass. रभ्यते
Kaus. रम्भयति
PPP रब्ध
Inf. रब्धुम्
Absol. -रभ्य
रभ् + आ 1Ā आरभते: tanger, cumenzar, emprendair
प्रव्रज्या f. (a प्र-व्रज्): il sortir dal fieu per ir en la mendicanza; ceremonia cun la quala ins vegn novizi buddhist (Pali: पब्बजा)

Abb.: प्रव्रअज्या / पब्बजा
(Sursa da l'imagines: Detagls)
44.6. Exercizi
A) Determinar e traduir las suandantas furmas:
- आदेः
- आदः
- अपुनाः
- पुनः
- आसीः
- आसि
- तन्वीथाः
- अध्यैथाः
- वित्थ
- वीतम्
- आध्वम्
- पाथ
- कथम्
- स्वपिषि
- अश्नीयात
- आश्नाः
- आश्नुवत
- यन्ति
- याथ
- यथा
- इयात
- शिष्ठ
- शिष्टः
- आध्वे
- अवक्
- स्थ
- तस्थौ
- बध्नीथ
- अशिष्ट
- धुक्षे
- धोक्ष्ये
- वध्वे
- अहन्
- आख्येयम्
- वदेयम्
- यामः
- येमिम
- शेरते
- द्विषीथाः
- कुरुथ
- आप्नुत
- विक्रीणीध्वम्
- सुन्मः
- रोदिषि
- अस्तवीः
- अशृणुत
- ब्रुवीध्वम्
- द्विड्ढ्वे
- शेकुः
- चिनुथ
- हथ
- हतः

Fig.: कस्माद्रोदिषि
(Fonte da figura: Detalles)
B) Tradusci:
अक्रोधेन जयेत्क्रोधमसाधुं सधुना जयेज्जयेत्सत्येन चानृतम् ॥१॥ पुत्राः किं पितृभ्यः पिण्डान्प्रायच्छत ॥२॥ कानि शास्त्राणि काश्यामध्यैथाः ॥३॥ बुद्धपुत्राश्चेन्महाशयनेषु शयीरन्प्रव्रज्यायां कृतं व्रतं न चरेयुः ॥४॥ अप्यार्ययुद्धाख्यानमाख्यास्यन्तं गुरुमभ्यनन्दः ॥५॥ द्वेष्यमपि न द्विष्यात लोभनीयं च न लुभ्येतैवं च प्रसन्ना भविष्यथ ॥६॥ न योत्स्य इत्यर्जुन उवाच ॥७॥ अशोच्यानशोचः प्रज्ञावादांश्च प्रवक्तुमैच्छः । मृताञ्जीवतश्च बुद्धिमन्तो न शोचन्ति ॥८॥
44.7. Esercizio di ripetizione sulla morfologia
Determina le seguenti forme:
- वदिता
- उदिता
- धातुः
- दधुः
- अदधुः
- दध्युः
- रक्षामि
- रक्षाणि
- रक्षीणि
- रक्षिणी
- राजनि
- आसि
- इज्ये
- अयुध्ये
- अयोध्ये
- अयोधये
- शोचनीयायाम्
- वर्त्स्यति
- आसन्
- असन्
- बिभ्यति
- कुत्र
- चेरिम
- योक्ष्ये
- योज्ये
- युज्ये
- चिक्ये
- अजायामहि
- स्मर्येय
- स्मर्याय
- कया
- क्रेया
- आत्मने
- अदानम्
- आददानम्
- सेदिम
- क्व
- पिपूर्मः
- कैः
- कृत्येन
